Ozonování

Ozonování je metoda, která využívá plyn - ozon (O3), někdy nazývaný aktivní kyslík, který je jedním z nejúčinnějších známých dezinfekčních prostředků. Ozon se vyznačuje nízkou perzistencí, je nehořlavý a snadno rozpustný ve vodě. Je také snadno rozpustný ve vodě, ale je třeba dbát zvláštní opatrnosti, protože je vysoce toxický a aseptický. Z tohoto důvodu by Ozónování měly provádět pouze specializované týmy s příslušnými oprávněními, certifikáty a schváleními zařízení používaných v tomto procesu.

Ozónování spočívá ve využití chemické reakce ozonu, který působí na organické sloučeniny se škodlivým vlivem na lidský organismus, jako jsou plísně, houby (a jejich spory), mikroorganismy (bakterie, viry, prvoci, roztoči, alergeny). Díky tomu z místnosti zmizí všechny škodlivé látky a ve vzduchu zůstane svěží, jemná vůně. Podobné účinky Ozónování lze pocítit v přírodě těsně po bouřce (tehdy se zvyšuje koncentrace ozonu ve vzduchu).K Ozónování místností se používají speciální generátory ozonu, které způsobují úplnou destrukci škodlivých látek a jejich odstranění z místnosti. Vznikající molekuly ozonu při rozkladu způsobují uvolňování molekul kyslíku, které ve spojení s uvedenými sloučeninami způsobují jejich neutralizaci.

Ozónování je metoda, díky níž je možné zbavit se škodlivých alergenů způsobujících alergické reakce nebo problémy horních cest dýchacích. Používají se také k osvěžení zamořeného vzduchu, odstranění nepříjemných pachů různého původu (přírodních i umělých) a odstranění všech škodlivých organických sloučenin. Díky pravidelnému používání této metody dezinfekce je vzduch v dané místnosti mnohem čistší, svěžejší a eliminuje výskyt mnoha zdravotních problémů. Po ozónování zůstává v místnosti několik týdnů charakteristický zápach. Koncentrace 0,02-0,05 ppm je pro organismus bezpečná, zatímco koncentrace ozonu vyšší než 0,08 ppm ve vdechovaném vzduchu po dobu nejméně 8 hodin je pro organismus nebezpečná.